Otomatik Pilot (Oto Pilot) Sistemleri

Otomatik Pilot Sistemi
Gemilerde serdümen olmadan gemiyi istenilen rotada tutmak ve rotadan kaçan gemiyi otomatik olarak rotasına getirecek dümen kumandalarını vermek için kullanılan elektronik bir alettir. Küçük dümen açılarıyla dümen tuttuğu için yakıt tasarrufu sağlar.
Başlıca 2 sistem üzerine kurulur:
-Mıknatısi pusula ile çalışan oto pilot
-Cayro pusula ile çalışan oto pilot
Oto pilot yön gösterici aygıtla ortaklaşa çalışır. Örneğin, dümenci pusulası ile uyumlandırılmış ise, rotaları bu pusuladaki yön ile tutulur. Eğer 270˚ de rota tutulması isteniyorsa, bu rotaya göre ayarları yapılır. Bu durumda dümenci pusulası için deviation ve variation hesabı yapılıp oto pilot devreye alınır. Cayro pusulaya bağlı bir oto pilot ise, hakiki rotaya göre devreye alınır.
Dar boğazlarda ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde, sis ve görüşün azaldığı durumlarda oto pilot ile seyredilmemelidir. Ağır fırtınalı havalarda da gemi sık sık rotasından ayrılacağından, oto pilot devamlı uyarıda bulunacaktır. Bu durumda arızalanması mümkündür. Bir gemiyle yakın geçişirken dikkatli olunmalıdır. Oto pilot bir elektronik devre düğümlenmesinden, birden alabanda dümen komutu verebilir.
Göster:
Sırala: