Sonar Balık Arama Radar Sistemleri

Sonar Balık Arama Radar Sistemleri
Sonar Nedir ne İşe Yarar ?
Taramalı radar nasıl çalışır. Taramalı sonar radar su üstü  radarları gibi çalışır, havada değil sadece suda çalışır. Ayna kullanıcının ayarladığı yönde sinyaller gönderir ve objelere çarpıp yansıyan sinyallerin dönmesini bekler. Elektronik cihazlar bu sinyalleri ekranda kullanıcının görmesi  için nesnelere  çevirir. Sinyallerin suda yayılmasını etkileyen değişik faktörler  vardır ve hedefin şekli ve yoğunluğu geri yansıyan sinyallerin nekadar güçlü olduğunu belirtir. Hedef nekadar  sert  ise, sinyallere nekadar dik ise, daha fazla enerji yansıtır. Bunun tersi de doğrudur. Yani sinyallere açılı hedefler zayıf yansıma  üretir.
Taramalı radar çeşitleri nelerdir ?

 Üç çeşit taramalı radar vardır; Search Light (Silici Taramalı Radar), Sektör ve Omni taramalı radarlar.

1-Silici Taramalı Radar                                                      

  En küçük  taramalı radarlardandır, dar açılı bim kullanılır.  İstenilen tilt açıısında 360 dereceyi  dönerek tarar. 360 dereceyi 200 metrelik mesafede yaklaşık 16 saniyede tarar.

2-Omni-Çok Yönlü Taramalı Radar  

 En büyük çok bimli taramalı radardır. Göbekten açmalı olarak da bilinir. 360 dereceyi bir kerede her yönü  aynı anda tarar. 360 dereceyi 200 metrelik alanda 2 saniyeden az bir sürede  tarar.

3-Sektör Taramalı Radar                                                             

 Silici ve omni taramalı radarların karışımıdır. Çok bimli ayna kulanı ve rzu edilen yöne doğru çalışır. 360 dereceyi 200 metrelik mesafede 5.4 saniyede tarar. 

Beam nedir ?                                                             

Beam sonar cihazından cıkan ses sinyallerine denir. Bu ses sinyalleri suda koni seklinde yayılırlar. Sinyaller uzaklaştıkça taradığı alan artar. Dar beam daima geniş beam  göre daha uzun mesafeye yayılır. Bunun nedeni çıkan sinyallerin güçlü bir yere yoğunlaşmıştır. Beam, i dar seçtiğinizde balık sürüsünü kaçırmak mümkündür. Eğer kısa mesafe taranıyorsa geniş beam her zaman avantajlıdır.

Tilt nedir ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Tilt eğim demektir. Beam'in  hangi açıyla çalışacağı belirlenir. Taramalı radarlarda tilt açısı 0 seçildiğinde beam su seviyesinde, 90 derece seçildiğinde direk aşağıya doğru olur. Balık ekolarını yankılanma ve dip ekosun içinde saklıyan eğimi bulmak sorun olacaktır. Eğer A daki eğimi kullanırsanız, balık dip ekolarıyla gizlenmiş olacaktır. Fakat güçlü RCG ayarı balık ekolarını seçmenize  yardımcı olacaktır. dip ve balık arasındaki mesafe artıkç a, RCG dip ekolarını sildiğinde balık ekolarını görmek kolaylışacaktır. Her yine de, bu balık ekolarını dip ekolarından oldukça güçlü olduğunu varsayar. Eğer çok düşük  eğim olan tilt C yi kullanırsanız, dip ekoları size sorun olmayacaktır. Eğer su yüzeyi rüzgarlı  ise, taramalı radar ekranında dalgalardan kaynaklanan ekolar göreceksiniz. Normalde bu ekolar zayıf olur ve teknenizin durumuna  göre nerdeyse kımıldamaz. Orta seviyeli eğim olan tilt B de ise,  balık dipten uzak olduğunda seyrek balık ekoları göreceksiniz. Resimde yukarı seviyede olan balık sürüsü  ekranda dip ekolarından  önce  görünecektir, fakat aşağı seviyede kalan balık sürüsü dip ekolarıyla gizlenecektir. Bir keredaha RCG fonksiyonunu etkinleştirerek taramalı radarın balığı yazmasını geliştirirsiniz.
Göster:
Sırala:

KODEN-ESR-140 Mk2 Işık Sonar Sistemi

     Esr 140 MK 2 Taramalı Işık Sonar Sistemi           &nbs..

KODEN ESR 180 BB Kara kutu Işık Sonar Sistemi

        ESR 1800 BB Kara kutu Taramalı Işık Sonar Sistemi     &nb..

KODEN ESR 160 Işık Sonar Sistemi

 ESR 16010.4 İnç Renkli Lcd  Taramalı Işık Sonar Sistemi       ..

FURUNO CSH-8L Göbekten açmalı tam daire taramalı sonar sistemi 2-3 gün içinde
FURUNO CSH-5L Tam daire taramalı renkli sonar sistemi 2-3 gün içinde